top of page

ТОП-3 тенденції цього літа

Агентство УМДІС в останній день літа 2017 року підвело його підсумки. Не секрет, що багато грибівники зупинялися на літо, і трохи «випали» з грибного інформаційного простору. Інші працювали всі три місяці. Для них це літо принесли масу подій і переживань - хіба все згадаєш? Тому УМДІС виділили три найголовніші, на їх погляд, тенденції червня-серпня.

1. Попит. З травня до кінця липня зазвичай гриб продається дуже слабо. Серйозна торгівля починається з останнього тижня липня, і тримається весь серпень. Цього літа по всій Україні було навпаки. Травень, червень, і велика частина липня були торговими, а з кінця липня продажі пішли вниз. Це стосується не тільки печериці - попит був до кінця червня і на гливу. За словами багатьох її виробників, вони, як зазвичай влітку, припинялися, щоб на червень гриба вже не було. А попит на гливу піднявся - в цей період у багатьох областях її продавали дорожче, ніж печериця.
У курортних областях України попит на печерицю навпаки зазвичай піднімається в червні. Цього року такого не спостерігали, не дивлячись на приплив відпочивальників. Тому в першій половині літа ціни на гриб на півдні країни були не особливо вище київської ціни.

Причиною зміни звичної структури попиту вважають погодні умови. Холодна весна забезпечила пізніше дозрівання овочів і фруктів, що підняло попит на гриб. Коли потепліло і ціни на огірки та помідори опустилися - бажаючих купити гриб стало менше.

2. Основна проблема. Грибівники з різних областей в цьому році найчастіше скаржилися на мух і мошок. «Втомився за літо від питання:« що ти робиш з мушкою ?. Дзвонять радитися з Хмельницької, Житомирської області », - підтверджує думку УМДІСа досвідчений грибовод з Рівненської області. - Цього літа мошку постійно виводили - а вона все одно є. Компост хімією обробив, і камеру. На наступний день знову дівчата телефонують. Працювати на виробництві неможливо: мошки стільки, що лізе в очі, вуха. Трохи вище, біля ламп, збирали в респіраторах. Такого року не пам'ятаю ».
Наявність мошки небезпечно тим, що переносить хвороби, наприклад, зеленку, або мікогон. Кілька виробників скаржилися, що таким чином мошка цього літа повністю вбила хвилю гриба. Щоб допомогти цього уникнути, УМДІС став закуповувати хижих нематод, які поглинають комах ще до того, як вони вилупляться. Детальніше про них тут: http://www.umdis.org/unclassified/dejstvennaya-neximiya-ot-mux-poyavilas-v-magazine-umdis-23926.

На думку виробників, напад мошок пов'язано з піковими температурами. Їх кількість збільшується прямо пропорційно кількості градусів. При 20 вони не народжуються, або ховаються в компост - при 25 відчувають себе в камері господинями.

3. Урожайність. Цього року, за словами грибоводов з різних областей, урожай у багатьох знизився на 15-20 відсотків, в порівнянні з тим, що було до літа. Одні вважають причиною перегрітий компост, інші - торішню солому в його складі. Втім, менший урожай зібрали і виробники, які купують компост у різних постачальників, а також ті, хто робить його самостійно. Треті зізнаються, що справа в поганій кліматиці на їх виробництві, яка не змогла забезпечити правильний режим. Четверті скаржаться на зеленку і інші хвороби, які «викосили» частина врожаю.
І, як би там не було, а літо обіцяє сьогодні опівночі передати останній свій день з рахунку на рахунок. Доброю осені, українське грибоводство!

bottom of page