top of page

Як українські гриби перемогли імпортні

З 2014 року виробництво грибів в Україні стабільно зростає. Безумовно, це зростання пов’язане з підвищеним попитом, адже гриби – це хороший замінник м’яса, яке постійно дорожчає.

Україна входить в десятку найбільших європейських виробників грибів. За даними «Національного грибного агентства», в минулому році в Україні було вирощено понад 50 тис. тонн грибів. І це не враховуючи «дикого» ринку лісових грибів.

З 2014 року ринок грибів росте на 3-5% щорічно. Розширюється не тільки внутрішній ринок, а й обсяги експорту. За два роки експорт грибів виріс майже в 12 разів. Найбільші покупці українських печериць – Молдова і Білорусь.

Переважна кількість грибів, вирощуваних в Україні, це – печериці (90% всього обсягу). Близько 9% ринку припадає на гливи. А на всі інші види грибів доводиться лише 1% від обсягів грибного ринку. Такий розподіл пов’язано з попитом. Українці охочіше купують саме печериці. До того ж, вони мають низьку ціну.

На українських прилавках зараз практично немає імпортних печериць. Імпорт невигідний через низькі ціни на український продукт. Всього в Україні близько 300 ферм, на яких вирощують печериці. Кількість невеликих ферм щорічно зменшується, оскільки маленьким компаніям важко конкурувати з великими. Всього одна компанія в Україні вирощує опеньки, ще 2-3 фірми займаються виробництвом шиітаке.

Ще одним гравцем, що впливає на ринок, є українці, які займаються збором і продажем лісових грибів. Статистики по цьому ринку немає, проте у вересні-жовтні, коли йде активний збір лісових грибів, ціна на гриби в магазинах знижується.

В Україні на одну людину припадає 1,4 кілограма грибів на рік. В середньому по Європі споживання грибів становить менше 1 кілограма на людину в рік. Утім, є й винятки. Наприклад, в Німеччині цей показник більше 3 кілограмів.

У «Національному грибному агентстві» відзначають, що єдиний сільгоспподаток, який діє для виробників грибів, є значною підтримкою галузі. На даний момент галузі не вистачає робочої сили. Незважаючи на це, перспективи у ринку сприятливі, як для збільшення внутрішнього попиту, так і для нарощування обсягів експорту.

 

 

За матеріалами https://agronews.ua/node/92014

bottom of page