top of page

В Європі зростає популярність екзотичних грибів

В останні роки в Європі значно виріс ринок екзотичних грибів, вирощених органічним способом. В їх виробництво інвестують грибівники різних країн. За словами представника голландської фірми Pleunis Mushrooms Керта Плеуніса, споживачі все більше цікавляться екзотичними грибами місцевого виробництва. Це особливо помітно в Бельгії і Німеччини. Саме тому голландська фірма планує будівництво  культиваційних споруд в Бельгії.

Фірма Pleunis Mushrooms реалізує свою продукцію в Голландії, Німеччині та Швейцарії, але незважаючи на високу якість продукції, втратила частину своїх покупців в Німеччині всього лише тому, що німці воліють купувати місцевий продукт. Голландські споживачі в цьому відношенні менш «патріотичні».

В даний час екзотичні гриби вирощуються в його господарстві в 14 камерах загальною площею 2000 м2. Щотижня прибирають 4 тонни. К.Плеуніс намагається виділити окрему камеру під вирощування кожного виду грибів. Спільне вирощування декількох видів не дозволяє забезпечити оптимальний мікроклімат для кожного виду, а це позначається на врожайності. Власник господарства намагається щотижня починати новий цикл вирощування в абсолютно чистій камері і забезпечувати кожному виду необхідні умови мікроклімату.

Все виробництво повністю сертифіковано як органічне. В даний час в господарстві вирощують три види грибів: шитаке (Lentinula edodes), майтаке (Grifola frondosa) і Ерінг (Pleurotus eryngii). Шитаке вже добре відомі в Голландії, Ерінг (глива королівська) набуває все більшої популярності в Німеччині, але майтаке поки залишається новинкою, яку не так легко продати. Основними покупцями цього гриба є ресторани. Однак цей гриб має гарний потенціал, так як подобається більшості споживачів, що скуштували його.

В значній мірі просування екзотичних грибів на ринку і збільшення попиту на них сприяють телевізійні кулінарні шоу. Помічено, що попит на ті чи інші продукти різко зростає після виходу в ефір програм, в яких показано приготування страв з цих продуктів.

Основна відмінність між конвенціональним і органічним виробництвом грибів полягає в сировині для субстрату. Вона повинна бути вироблена органічним способом. Наприклад, субстрат для печериць виробляють з соломи і пташиного посліду, отже і солома, і послід повинні бути з сертифікованих органічних господарств. При вільному утриманні курей зібрати їх послід практично неможливо. Екзотичні гриби вирощують на субстраті, зробленому з деревини. Такий субстрат значно доступніший, господарство К.Плеуніса отримує органічну деревину від державної організації по лісовому господарству Staats-bosbeheer.

Збільшення грибного ринку призвело до зростання інвестицій у виробництво грибів в Німеччині і Польщі. Спочатку польські виробники концентрувалися на вирощуванні білих печериць, але в останні роки почали вирощувати також шитаке і Ерінг. Польські грибівники продають свою продукцію, головним чином, в Німеччині, а це важливий ринок і для голландських виробників. Різниця в ціні невелика, оскільки основною статтею витрат є субстрат, а один з найбільш великих його постачальників знаходиться в Голландії. За словами К.Плеуніса, собівартість органічних грибів в Польщі і Голландії приблизно однакова. Саме це відрізняє виробництво екзотичних грибів від печериць. При вирощуванні печериць основні витрати припадають на ручне прибирання врожаю, і в цьому випадку велику роль відіграє мінімальна зарплата в різних країнах.

За матеріалами http://agronews.ua/node/84321

bottom of page